Hikayem – 1

Bugün ne yazayım derken aslında hiçbirşey bulamadım. Bulamamaktan ziyade yorgunluktan düşünemedim. O yüzden girişimcilik ile ilgili kısa bir yazı yayınlamayı düşündüm. Birazcık kişiselde olsa okuduğunuzda sizin için eğlenceli olacak bir yazıya imza atacağım. Yaklaşık 8 yıl önce çıktığım maceramda ilk başta elimde olan tek şey azmimdi. Sürekli istiyordum herşeyi. Ama nasıl yapacağımı bilmediğim için o azim belkide israf ediliyordu. Daha sonra irili ufaklı firmalarda rol alarak bilgi ve beceri elde etmeye uygulamalı öğrenim seviyesine gelmeye başladım. İlk başlarda yapmış olduğum freelance işler ile hem bilgimi geliştiriyor , hemde maddi olarak kazanç sağlıyordum. Bu süreç böylece 5 yıl sürdü. 5 Yıl sonra yavaş yavaş artık bilgi hazinem ve azmim aynı seviyedeydi. Tabi bu yazıda evreleri hızlı hızlı geçiyoruz çünkü kitap yazmıyoruz sonuçta makalemize sığdırmamız gerek hikayemizi ?

5 Yıl boyunca uzun bir maraton geçirip işlerime bilgime ve azmime hakim bi şekilde  yapacağım işin temellerini atmaya başladım. İstediğim şey barındırma ve yazılım alanında Şehrimin en iyisi olmaktı. Önce şehrimin sonra ülkemin en iyisi olmak benim için en büyük ödül olacaktı. 6. Yılda daha aktif olarak rol almaya başladım. Çevre edinip bu çevredende bilgiler ediniyordum. Edindiğim bilgileri kaydedip beynimdeki kütüphaneme saklıyordum daha sonra kullanabilmek için. 7. yılın sonunda ufak ufak yatırımlarla , tamamen kendi kazancımla şirketimi kurmuştum. Büyük yada küçük demeden yaptığım birikim sonunda amacına ulaşmıştı.  Firmamı kurduğumda 21 Yaşındaydım ve bu benim için olağanüstü bir gelişmeydi. Ailem çevremdekiler ve diğerleri gerçekten başarılı olduğuma şirketimin ofisine gelip benimle çay içtikleri zaman inanmıştı. Tabii ki bu sürekli ne iş yapıyosun diye soran ahbaplara güzel de bir cevap olmuştu. Hala ne iş yaptığımızı anlatamasakta ofisimizin oluşu ve kendi şirketimizin oluşu onlar için yeterli bir iş olduğunu ifade ediyor. 8. Ayın sonunda yaşadığım şehrin en iyisi konumuna gelmiştik muhteşem ekibimle. Hayatta gurur duyduğum iki şey vardır. Birincisi firmam , ikincisi ekibim. Çünkü ikiside beni mutlu edecek güzel başarılar yakalamıştır. Ki bu başarıların başarılarında herkesin gözünde güzel başarılar olduğunu görmek bir girişimcinin yeniden doğmasını sağlayacak en güzel motivasyon gereçlerinden birisidir. Tabiiki  bu dönemde çok kötü dönemlerden geçtim. Yeri geldi tek başıma kaldığım günler oldu. Ama ekibim daima arkamda durdu. Aslında girişimin en önemli kuralı bence ekiptir. Zor günlerinizde , güzel günlerinizde birlikte ağlayıp gülebileceğiniz bir ekibiniz var ise girişiminiz başarıya ulaşmış demektir.

Hikayemi burada noktalandırmak zorunda kalacağım şimdilik. Aşırı yorgun gözlerim bugün sizler için bunu uygun gördü , teşekkürler okuduğunuz ve yorumladığınız için ?

Yorum Yapmak İstermisin?