Performans Optimizasyonu Püf Noktalar

Ortalama bir optimizasyonda 4 farklı ana unsur olmaktadır. Yazılım-donanım-erişim-kullanım olarak ayrılır.

Yazılım ; kullandığınız yazılımda yazılımcının yaptığı aşırılıklar ve hatalar giderilerek sorgusal mantık en üst düzeye çıkarılır ve fazla sorgu karmaşası olmaksızın direkt olarak hızlanma ve performans artışı sağlanır.

Donanım ; kullandığınız donanım yani barındığınız sunucu tamamen web yayınına uygun mu ? Sanalizör olarak kullanılması gereken sunucuları web server olarak kullanan firmalardan kaçının. Ortalama bir web server sunucusunda ram ve disk oranları daima yüksek olmalı ve cpu minimum 3.0 ghz civarlarında olmalıdır. Disk yapısı olarak yazma ve okuma hızı üstün olan SSD teknolojisine sahip depolama birimleri sizler için en iyi performansı sağlar.

Erişim ; Donanımınızda bulunan erişim ping alma ve cevaplama süresi olarak en iyi derecede olmalı , paylaşımsız bir network tarafından sağlanmalıdır. Bu sayede erişimde hızınız asla kesilmez ve istediğiniz performansı sağlarsınız. Minimum 1 Gbit/saniye bir hıza ve tamamen paylaşımsız bir network’e sahip olmanız gerekir.

Kullanım ; Yaptığınız optimizasyonlar da yazılımın kullanımı , yada ziyaretçilerin kullanımı kısıtlanır ise bu optimizasyon amacından şaşmış ve yararsız , hatta zararlı duruma gelmiş olur. Performansı artırmak için kullanılan bazı cache uygulamaları sizin için sorun çıkarabilir. O yüzden optimizasyon sırasında kullanım yönü hesaplanılarak hareket edilmelidir.

  1. SSD teknolojisini daha önce duymamıştım iki gün önce aldım performansta çok ciddi anlamda bir artış var tşk.

Yorum Yapmak İstermisin?