Arama Motoru Optimizasyonu – Etiket Kullanımı

Merhabalar arkadaşlar , geçenlerde bir grup üzerinden iletilen bir soruya istinaden bloglarınızda ve paylaşımlarınızda etiket kullanımının olumlu olumsuz tüm etkilerini bu yazımız üzerinden sizlere açıklamaya çalışacağım. Yoğun iş dönemi temposunda bloğumda yazmaya vakit bulamadım bir kaç gün. Ayrıca grip ile birlikte bu durum iyice karıştı. 🙂

Etiket Kullanımının Faydalı ve Zararlı Yönleri

Öncelikle web sitemiz için oluşturduğumuz içeriklere insanlar organik bağlamda arama motoru üzerinden gelmektedir. Arama motorları üzerinden web sitenizin fark edilmesini sağlayan şeyler içeriklerinizin kalitesi , url yapınız (link yapısı)  ve içeriğinizin etiketleridir. Bir web sitesinin içeriğindeki etiketler o içeriğin arama motorları tarafından birden fazla indexlenmesini ve sonuç içersinde görüntülenmesini sağlar. Lakin , her içerik kategorisi ve konusu ile alakalı 5-10 arası etiketten oluşmalıdır. Bazı bloglarda etiketlerin kullanımını öcü gibi göstermek isteyenler mevcut lakin etiket doğru kullanıldığında yararlı ve faydalı bir etkendir. Örnek verelim konunuz teknoloji ise siz gidip sağlık kategorisinden etiket kullanmamalısınız. Çünkü yapay zeka bunu spam olarak görüyor. İçeriğiniz ve etiketleriniz birbiri ile çelişkili olursa sadece spam yersiniz. Lakin içeriğiniz ve etiketleriniz uyumlu olursa ilgili aramalarda en çok size yer verilir. İçeriğinizin konusu ile ilgili etiketler kullanırken mantıklı ve düzenli olunması gerekir. Arama motoru sonuçlarında içeriğiniz ile ilgili hangi kelimeler daha yaygın ve etkin kullanılmış ise sizde o yönde etiket kullanımı yapabilirsiniz. Bil hassa özenli ve düzenli olup , etiketleriniz ile de bu özeni ve düzeni koruduğunuz sürece karşılığını fazlasıyla alacaksınız. Arama motoru optimizasyonunda günümüz algoritmaları artık tamamen ; düzen , özen , yapı , tasarım ve kullanılabilirliğe bakıyor. Etiket kullanımında ki özeniniz ; konu ile ilgili az ve öz etiket mantığı içersinde olmalıdır. Mesela ben bu yazıya gidip alakasız etiket eklersem Google derki “he oldu ben de salağım zaten” . Artık içerik oluşturmak bir sanat haline geldi. Aslında sanattan ziyade düzgün içerik oluşturabilen çok az insan var. Çoğu blogda kopya , alakasız  , yalan , sahte içerikler mevcut. Sizin yapacağınız tek şey size özel olanı , size özel yöntemlerle yapmaktır.

 

Mutlu Bloglaaaaar. 🙂

  1. Eyüp Fidan

    Güzel yazınız için teşekkür ederim etiket konusunda tartışmalar bitmiştir o zaman

  2. Çoğu şeye değinmişsiniz , alakasız etiket kullanımı gerçekten spam açısından büyük zararlar vermekte , ona da ayrıca değinmeniz iyi olmuş.

  3. Çoğu şeye zaten el atmışsın gibi gözüküyor. İçerik ile alakasız etiketlerde Google asla affetmiyor 🙂

Yorum Yapmak İstermisin?