Anlamak ve Anlaşılmak

Hayatımızda ve günlük yaşantımızda bir çok kişi ile iletişim kurup bir çok şey üzerinde milyonlarca cümle ve kelime ile anlaşılmaya ve anlatmaya çalışıyoruz. Aslında iletişim dediğimiz şey birden fazla anlamlar taşıyan kelimelerin karşımızdaki canlının beyninde oluşturduğu bir görüntüdür. Yani aslında en iyi iletişim görüntüdür. Bu nedenden ötürü bir çok işimizde görüntülelre örnek veririz.
Örneğin bir girişim oluşturduk ve bunun pazarlaması anlatılması için gerekirse kendinize kısa videolar çekin, çünkü görsel iletişim insanların daha çok dikkatini çekmesi ile birlikte daha çok anlaşılmanızı sağlar.  Bu biraz dil bilimi gibidir. Dil bilimi dediğimiz şeyde sakın ola yanlış anlaşılmasın yazılardan yada seslerden ibaret değildir. Hareketler , mimikler, semboller, şekiller, nesneler ve daha nice şeylerin oluşturduğu genel mantığa dayalı bir iletişim bilimine verilen addır dil bilimi. Buradan yola çıkarak kendi girişimim içinde yaptığım bir araştırma ile ilgili dipnot tutarken  aklıma böyle bir makale yazmak geldi. İleride kendimde okuyabileyim diye şuanki düşüncelerimi yazıya dökmek istedim.
Yani şöyle bir şey var biz hayalimizi sadece yazılarla anlatmak zorundamıyız? Kısa videolar, şekiller, resimler,semboller belki bir şarkının bir nakaratı gibi düşünün yani beyninizde o an  o şeyi daha iyi ne canlandırır ? İşte iletişim dediğimiz şey burada başlar. Elinizdeki fikri en iyi anlatabilecek şeyleri düşünün. Şekillere prestijlere takılmayın. Çünkü bunlar sizin amacınızı yansıtmaz. Tam olarak anlatmak istediğiniz şeyi anlatan şey örnek vereyim bir gezegen olabilir. O gezegeni kullanın. Bir film kesidi olabilir, bir nota olabilir artık düşüncenizi ne anlatıyorsa kullanacağınız en uygun dil o şeydir.
Kısa bir örnekle düşüncelerimi tamamlayayım. Avustralya’ya beyazlar ilk ayak bastıklarında, hoplayıp duran garip hayvanlar görünce gözlerine inanamamışlar. Hemen, buldukları ilk Avustralya yerlisine(Aborjin): Nedir bu hoplayıp duran hayvanlar? diye sormuşlar. Yerliler: “Kanguru” demişler. Aborjin dilinde kanguru demek, “Ne dediğini anlamıyorum” demekmiş ve biz yıllardır Kanguru kelimesini bir hayvan türü olarak biliyoruz. 
  1. Eğer iletişim doğru ve sağlıklı bir şekilde kurulursa verdiği zevk çok ayrı oluyor şahsen. İki kişininde birbirine sevgi ile yaklaşması, dikkatini verip konuyu önemsemeleri ve empati kurup en önemlisi dinlemeyi bilmeleri büyük önem arz ediyor. Kanguru hikayesi güzel ve enteresanmış bu arada 🙂

Yorum Yapmak İstermisin?