"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dijital Dönüşüm ve Güncel Sistem

Türkiye’nin aslında dijital dönüşüme ihtiyacı yok. Dönüşüm yapılmış gibi zaten ama dijital kısmı yanlış anlaşılmış. Adam tablet üzerinden sisteme veri girecek, veri alması gereken kişiyi çağırıp yanındayken sorular sorup o şekilde sisteme işliyor. Zaten tablet ile işlediğiniz bilgileri, basit bir sistem yapıp ilgilileri oraya kayıt edip oradan bilgi talep etseniz ne olur peki? Hayretle izledim. 50 km mesafedeki kuruma gidip birine sadece tablet üzerinden yazması için 10 dakikalık bir bilgi verdim.
 
Ortalama olarak 3 saatimi çaldı bu saçmalık. Herkesin zamanı kıymetli, madem bu işler tablet üzerinden basit bir bildirim ile yapılıyor bunu herkese açıp online platformda talep edin. Üstelik komik olan diğer şey bu bilgiyi email ile iletmek mümkün mü diye sorduğumda hayır demeleriydi. Fakat ben gittim ve yalnızca 10 dakika boyunca 3-5 soru yanıtladım. Benim örneğin en büyük hayallerimden birisi, Türkiye’nin Estonya hükümeti gibi her işlemi online yapabilmesi. E-devlet diye bir sistemimiz var misal harika bi sistem her ne kadar bazen hizmet vermek istemese de. Bu sistemi bir tık daha öteye götürüp güzel bir dizayn ile bütün bürokratik işlemleri oradan halletmek.
 
Misal bir şirket kurulumunu oradan 1 günde halletmek mümkün olsa, bu sistem dünya geneline açılsa ülkemiz yatırım merkezi olur.Tabii bununla birlikte vergilendirme de de iyileştirmeler yapmak gerekir orası apayrı bir dünya. Güncellememiz gereken şeyler var gelecek için. En azından kurumsal işlemlerin sadece belirli noktalarda yapılması hem iş olarak bir yoğunluk yaratır, hemde trafik olarak. Bugün herhangi bir kurumda bürokratik bir işlem için yüzlerce kişi çalışıyor.
 
Bir CMS gibi düşünün, CMS sistemlerde tüm fonksiyonların manuel çalışması gibi. İçerik oluşturmak için 1 kişi, düzenlemek için 1 kişi, yayınlamak için 1 kişi, yorumlamak için 1, servis etmek için 1, ayarları için 1 gibi gibi. Bu alanda djital bir sisteme geçilirse inanıyorum ki kaynaklar daha mantıklı alanlar için harcanır. 

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir