"Enter"a basıp içeriğe geçin

Lokasyon ve Kur Farkına Rağmen Pahalı.

Geçmişte farklı lokasyonlarda barındırma hizmeti ve sunucu ürünleri Türkiye ile yarışıyordu.Türkiye bu konuda çok ucuzdu. Fakat bugün gelinen nokta da Türkiye de bu işi yapmak yurtdışına göre daha pahalı. Şaka gibi ama evet. Döviz kuru farkı ve diğer tüm detaylara rağmen çok pahalı olduk. 2019 yılındayız ve artık çoğu şey online. E tabi online olması için de belli bir barındırma sistemi olmalı.

Bugün sadece 1 gb alan kullanan bir siteyi barındırmak tıpkı geçmişte megabayt hesabı ile hosting satılan dönemdeki kadar pahalı oldu. Tamam da neden böyle oldu? Elektrik vs gibi ana hizmetlerde uygulanan zam bugunki durumu tetikledi. %103 lük bir değişimle geçirdik 2018i. E tabi bu durumda en çok sunucular etki etti bize. Zira sunucular sürekli online kalmak için sürekli bir enerji tüketiyor. Sadece elektriğe gelen zam ile birlikte zaten farkı hissediyorsunuz.

Hal böyle olunca proje ve benzeri masraflarınız arttı. Ama şöyle bir detay var. Yurtdışında bu hizmetler dolar ya da diğer dövizler ile hesaplansa da Türkiye’den daha ucuz. Üstelik dövizin 1 sene sonra geldiği bu noktaya rağmen. Şimdi Türkiye’de temel problem önceden sunucu ve sarf malzemelerinin, lisansların ve bir çok diğer altyapı envanterinin tamamen dövizle alınmasıydı. O zamanlar 3 kat değerde olan döviz bugün 5 kat değerde. Sonrasında elektriğe gelen zamlar, hat için uygulanan diğer zam ve vergilerle birleşti. Türkiye’de global ile maliyetler yüzünden yarışamayan barındırma sektörü artık tamamen sendelemeye başladı.

Yani bizim sorun geçmişte birdi. Şimdi üç dört farklı cepheden savaşmaya başladık ayakta kalabilmek için. Türkiye çok popüler bi lokasyon olmadığı halde Abd ve Avrupa lokasyonlarından daha pahalı. Durum böyleyken sürekli online olan bizler durumu ‘Dışarıda’ olarak güncellemeye başlıyoruz. Yurtiçinde hizmet veren firmaların büyük dertleri var kimse dinlemiyor onları. Geleceğin bilişimde olduğunu hatırlayıp bilişimin deposu olan barındırma firmalarına kulak vermemiz gerek. Türkiye’nin de en az avrupa ülkeleri kadar popüler bir barındırma lokasyonu olması için çaba göstermemiz gerek. Aksi durumda barındırma konusunda tamamen dışarı bağımlı olacağız.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir