"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mark Zuckerberg ve Dürüstlük

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, Amerikan Kongre’sinde özeleştiri yaptı: “Sorumluluklarımızı çok geniş kapsamda değerlendirmedik ve bu büyük bir hataydı. Bu benim kişisel hatamdı ve üzgünüm. Facebook’u ben kurdum ben işletiyorum ve olanlardan ben sorumluyum!”

 

Bu yaşıma kadar binlerce kriz yönetimi gördüm. Kriz durumlarında ortaya çıkan korku ve sorumluluk reddi duyguları genelde kendine profesyonel diyen kişilerin savunduğu bir durumdur. Fakat dürüst olmak daima kazandırır. Çoğu zaman dürüst olduğunuz için kaybedebilirsiniz belki ama bu hataların bedelidir. Zira profesyonellik adı altında yalanlara ve iftiralara alışmak kaybedebileceğimiz en büyük değer olan insanlığımızın kaybıdır. Kriz yönetiminde hedef şaşırtma vs gibi yöntemlerle insanlar sorumluluğu farklı açılara taşıyıp, mağdurların dikkatlerini dağatırak bu durumlardan kurtuluyor. Mark Zuckerberg hakkında ileri geri konuşan insanların çoğu bu platformlara kayıt olurken kullanıcı sözleşmesini özen gösterip 2 dakika ayırıp okumayan insanlar.

 

Buradan çıktığımız yer tam olarak okuma yetisinin eksikliği. Aslında sorumluluğu alan Mark değil, sorumsuzluğu alıp onu eleştiren bizleriz. Mark çıkıp her şeyin sorumlusu benim diyebilecek kadar dürüst bir insanmış. Takdir edilesi bir durum çünkü en basitinden bizim ülkemize bakalım, kim suçunu kabul edebiliyor ki? Dürüstlüğü ile savunabileceğimiz o kadar çok az insan var ki…

 

Günün birinde sorunlarla karşılaştığınızda dürüst olmayı tercih edin. Zira manipülasyon ve yalan işleri daima en zor aşamaya getirir. Dönüşü olmayan bir hatalar zincirine bulaşmaktansa, dürüstlüğünüz ile gerekirse kaybedin. Kaybedeceğiniz tek şey bir kaç maddi varlık olur. Fakat dürüstlüğünüzü yitirdiğinizde yaşama amacınız olan, sizi tanımlayan insanlığınızı kaybetmiş olursunuz. İnsanlığınızı bir kez kaybederseniz tekrar kazansanızda bu sadece sizin için geçerli olur.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir