"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nginx Unit Hakkında İzlenimlerim

Nginx ile uzun bir süre uğraşan birisi olarak Nginx’in yeni servisi Unit açıkcası beni heyecanlandırırdı. Fakat Nginx’in açık kaynak olarak sağlanması nedeniyle daha önce multi platformda çoklu dil desteği ile Nginx’i birleştiren bir uygulama bildiğim için beni heyecanlandırmadı. Çünkü Nginx bu konuda bir adım ilerisi yerine standart bir ürün çıkarıp o şekilde hitap etmek istemiş. Fakat Nginx tarafından böyle bir servisin ortaya çıkarılması umut vaadedici.

 

Baktığımız zaman bu dönemde GoLang – NodeJS – PHP ve benzeri dillerin frameworkler ile birlikte daha yaygın olarak kullanıldığını görebiliyoruz. Bir nevi CloudComputing mantığı ile bütün uygulamalarınızı tek bir sunucu üzerinden çalıştırmanıza olanak sağlayan Unit, farklı portlar aracılığı ile bu Portların Nginx üzerinden yayına alınmasını sağlayıp, farklı uygulamalarınızı tek bir çatı altında birleştirip maliyetlerden kurtulmanıza fayda sağlıyor.

Özellikle IOT ile birlikte Python – Golang gibi dillerin popülaritesi artmış, Frameworkler ile de NodeJS ve PHP’nin yaygınlığı geçtiğimiz dönemlere göre iki kat yaygınlaşmıştır. Unit’in yine en iyi yanlarından birisi açık kaynak olması. Bu sayede dilediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Unit ayrıca java gibi dilleri de belirli bir aşamada destekleyeceğini vaadediyor.

Peki Unit’in eksisi nedir? 

Sunucu kısmında yeterli bilgisi olmayan yazılımcılar için Unit projesi tamamen manuel kurulum ve yönetim düzeyinde olduğundan ötürü yönetim konusunda üst düzey bilgi gerektirir. Sunucu tabanlı yönetim ve teknik müdahaleler için belirttiğim gibi en azından başlangıç seviyesinde bilginiz olsa kurulum ve basit kullanımlar için yeterli olabilir.

Fakat Nginx’in kendi kursları ve açık kaynak olması sebebiyle nginx yönetimini a’dan z’ye maximum 2 ay içinde tamamlayabilirsiniz. Basit seviye yönetim için ise ortalama olarak 1 hafta dersleri ve konuları takip etmeniz yeterli.

Açık kaynak dünyasına hoş geldin Unit! 🙂

Detaylı Bilgi : Nginx Unit 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir