"Enter"a basıp içeriğe geçin

Niyetliyim, Lütfen!

11 ay boyunca sosyal medya da toplumun bazı kesiminin ulaşamayacağı türde yiyecek benzeri paylaşımlar yap ve 1 ay oruç tutuyorsun diye nefes alan insana bile “ben oruç tutuyorum saygılı ol” de.

Canım kardeşim sen 11 ay boyunca o kardeşlerini anlamadığın, saygı göstermediğin için senin dinin 1 ay boyunca oruç tutmanı ve onların halinden anlamanı sağlıyor. Sen 30 gün onlar 365 gün niyetli. Fakat 30 gün niyetlisin diye etrafına yapmadığın çirkeflik kalmasın. Sonra da adına ibadet de. Ibadetleri kendinize göre revize edemezsiniz kusura bakmayın.

Ben bir çocukken bu niyetli ve öfkeli amcalardan nefret ederdim. Ya düşünün adam kendisi için oruç tutuyor. Kendine sevap kazanıyor ama çok öfkeli. Ettiğin ibadetten nefret ediyor gibi dolaşıyorsun ve şükür diyorsun. Bi çocuk için en büyük travmalardan birisi insanların ibadet bilinçsizliği. Sen ibadet ediyorsun o an ve daha hoşgörülü ve ılımlı olmalısın. Bi küçük çocuk bu öfkeli amcaları görünce der ki “Demek ki ramazandan nefret ediliyor.” Neden öyle desin Canım?? Allah yakar der sustururuz değil mi? Çocuklara olumlu örnek varken dini falan öcü gibi gösterip küçük yaşlarda bir algı oluşturuyorsunuz sonra çocuk uzaklaşıyor dinden ve bu kez çocuk suçlu oluyor.

Toplumda herkesin dini, dili ve anlayışı farklı olabilir. Toplumu toplum yapan budur. Fakat siz bencilliğiniz ile yalnızca kendinizi düşünürseniz toplumda kendinize yer bulamazsınız.

Ramazan 11 ayın sultanıdır. Müslümanların en çok değer verdiği aydır. Çünkü nefsi terbiye edebileceğiniz bir ay. Düz mantık ile örneklendireyim.  Birisi sigara içmediği halde sigarayı bıraktım dese komik olur değil mi? Evet hemde çok. Nefsini terbiye edeceksen o yemek kokularını alacaksın, alışkanlıklarından uzaklaşacaksın ki bir anlamı olsun. Sen her yıl 30 gün boyunca ders çıkarmak ve nefsini eğitmek yerine zaman geçirmek için 12 ila 18 saat arası sabredersen ne anlamı kalır ki?

Matematik sınavına giriyorsunuz hiç soru çözmeden  kağıdı boş veriyorsunuz ve diyorsunuz ki hiç yanlışım yok. Günü kurtarmak adına yalnızca oruç tutmak için oruç tutan insanlardan olmayın. Ramazan 11 ayın sultanı ise size göre; sizde bu ay sevgi, huzur ve şevkat dağıtın. Ders çıkarmak için değil de yalnızca sembolik olarak oruç tutmayın. Tutuyorsanız sokaktaki 365 gün boyunca aç kalan insan, hayvan gibi tüm canlıları anlamaya çalışın.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir