"Enter"a basıp içeriğe geçin

Posta İle DVD Gönderiminden Eğlence Krallığına

Reklâm gibi görünecek ama bu bir deneyim. Netflix ne muhteşem değil mi? Basitçe inceleyelim, 2 yıl önce insanlara dvd ile içerik pazarlayan ve posta ile dvd gönderen bir şirket bugün 116 milyar dolar ile eğlence sektörünün kralı olma yolunda ilerliyor. Bugün yaptığı her bir film ayrı bir kült gibi. Filmleri gerek konu gerekse gerçekçilik acısından çok üst seviye. Bilim kurgu seven ve seçici olan beni çok etkiledi öyle ki. Netflix bugün hem online hem offline dizi ve film sağlayarak dijital bir evren oluşturdu. Bu evrenin kahramanları arasına da son hamlesiyle bizi dahil etti.

Netflix yılın ilk günlerinde Black Mirror Bandersnatch isimli bir bölüm yayınladı. Özel bir filmdi. Herkes çok övdü ama ben çok merak etmiştim. Filmden spoiler vermeyeceğim. Sadece özel olmasının sebebini açıklayayım. Filmde karşınıza bir diyalog çıkıyor ve filmin kahramanının neler yapacağını siz belirliyorsunuz. İşte ilginç kısmı bu. Bir süre sonra filmin kahramanı sizinle konuşmaya başlıyor. Ürkütücü bir deneyim ama evet teknoloji bu noktada. Black Mirror u da gece yarısı telefonunuza gelen “ne yaptığını biliyoruz, ne yaptığımızı da yakında göreceksin” mesajı ile hatırlayabilirsiniz.

Ve son günlerin yeni akımı Birdbox. Neredeyse yayınladığı her yapım ile farklı bir etkileşim yaratmayı başardı bugüne kadar Netflix.

Şimdi bir de cesaretine bakalım. Netflix suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili bir belgesel yayınladı ve bu belgeselde yer alan ifadeler yüzünden Veliaht Muhammed bin Selman Netflix’i ülkede yasakladı. Sonrasında suudi bürokratlar ile yapılan toplantılar ile belgesel yalnızca suudi arabistan dışında gösterime açıldı. Netflix bu konuda “yasalara uymanız onları haklı gördüğünüz anlamına gelmez” diye bir açıklama yaptı. Toplumsal olaylara ve gerçeklere de ışık tutma konusunda normal şartlarda yapım şirketleri bu kadar cesur olmaz herkesin takdiri. Ama Netflix bu konuda geri adım atmadan Cemal Kaşıkçı cinayetine ışık tutan olayları derleyip bir belgesel yayınlıyor ve potansiyel müşterileri ile dolu arabistanda birilerine dokunduğu için yasaklanıyor. Gerçekci ve mantıksal doğrular acısından bakıldığında takdir edilesi işler. Netflix cephesi “Sanatsal özgürlüğü sonuna kadar savunuyoruz” açıklaması da bunu anlatıyor. Netflix ve benzeri platformların gerçeğin iğnelerini yavaşça batıracağı bir döneme geldik. Umarım tarafsız politikaları asla sarsılmaz.

2 Yorum

  1. Serkan Güney Serkan Güney

    2 yıl önce insanlara dvd satmıyordu arkadaşım. 2007’den beri stream servisi var. İlk dizisini 6 yıl önce yayınladı. Uzun zamandır böylesine hatalarla dolu bir yazı okumamıştım.

    • Kani Başpınar Kani Başpınar

      Yorumu yapmadan önceden detaylı bir inceleme yaptınız mı? Referans aldığım yazılarda ve makalelerde 2 yıl önce posta ile dvd gönderimi yaptığına dair yeterli delile ulaştım. Isterseniz bu delilleri email adresinize de gönderebilirim. Bahsettiğim bölüm, 2 yıl önce bulunduğu konum ve bugün bulunduğu konum. Yani 2 yıl önce ben bu yazımda stream yapmıyor demiyorum. 2 yıl önce yaptığı şeyerden bahsedip bugunki başarısını vurguluyorum. Bu kadar agresif bir yorum yapmadan önce biraz araştırın lütfen. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir