"Enter"a basıp içeriğe geçin

Zamana Tecavüz: TikTok

Şu kelimeyi gördüğünüz anda reklamı atla butonunu aramaya başladıysanız sizde benim gibi düşünüyorsunuz.

Dünyaya hızlı bir şekilde yayılan 2018 yılının en garip uygulaması oldu TikTok. Garip çünkü öyle bir reklam anlayışı var ki trivago bile böyle nefret kazanmadı insanlardan. Hemen hemen kullandığımız her uygulamada karşımıza çıkan bu uygulama resmen zamanımıza tecavüz ediyor. Hemen hemen kullandığım her cihaza reklam engelleyicisi kurmama rağmen yine de o reklamlardan kurtulamıyorum. Reklamları da standart bir tanıtım değil daha çok üye içerikleri. İçlerinde o kadar saçma şeyler var Ki, kısaca özetlemek gerekirse kanal 7 düzeyi bir oyunculuk becerisi ile donatılmış koca bir orduya sahipsiniz ve bununla tüm diğer insanoğluna işkence yapıyorsunuz. Olay ve sistem bu.

Vine döneminden sonra video kurgu üzerine geliştirilmiş sosyal medya uygulamalarının etkin olabileceği düşünüldü. Ama kimse vine batınca cesaret edemedi bu girişime. Sonrasında çıkan TikTok ise cesaretten ziyade zorbalıkla insanların hayatında yer edindi. Öyle ki bazı reklamları “nereye düştüm ben” tarzı bi tepki vermenize sebep oluyor. Ama yinede kendine milyonlarca üye bulmayı başardı ve bu takdir edilesi acı da olsa. Reklamları o kadar sık çıkıyor ki insan kendini bataklıkta batarken hissetmeye başlıyor ve artık tamam kurayım lanet uygulamayı diyor sanırım. Ya da oyunculuk hayali olan ufak skeçler ile kendini kanıtlamak içinde katılıyor olabilirler.

Anlattıklarımın hiçbirisi üyelerin videolarını üyelerden çok üye olmayan kişilerin izlemesine sebebiyet vermez herhangi bir mantıksal doğruda. Fakat bir kayserili olarak aklıma gelen asıl şey “ulan bu adamlar bu içerikleri böyle reklamda kullanıyor ama bu üyeler reklam yüzü oldukları için ücret alıyor mudur acaba?” Sorusu oldu. Teknik olarak hepsi reklam yüzü gibi kullanılıyor ve buradan da direkt olarak bir hak doğuyor. Buyur buradan yak. Hakkınızı aramaya başlayabilirsiniz TikTok üyeleri.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir